Pochoutková mňamka

Nevím kdo vymyslel přísloví, že „co je české, to je hezké“ a „zlaté české ručičky“, ale ten kdo to byl se nyní nejspíš obrací v hrobě. Jestliže mají tyto zlaté české ručičky sílu na to, aby do obyčejného pochoutkového salátu nasypaly 17 éček, možná bychom se měli zamyslet nad novým rčením „chemické české ručičky“ nebo „co je české, to je jedovaté“.

Jako názorná ukázka chemického koktejlu skvěle poslouží Pochoutkový salát Boneco. Za něj by se nemusela stydět ani chemikářka na druhém stupni ZŠ, kdyby ho používala při hodinách…

WP_20140224_002

Pojďme se podívat na pochoutkový salát podrobněji. Ze zmiňovaných celkových 17 éček je dle serveru http://www.emulgatory.cz/:

  • 8 éček uváděných ve skupině látka pro tělo méně vhodná,
  • 5 éček uváděných ve skupině látka působící na tělo nepříznivě,
  • 1 éčko uváděno ve skupině látka výrazně škodlivá (konzervant E 250 – Dusitan sodný – může být karcinogenní),
  • 3 éčka uváděna ve skupině látka přijatelná.

Co mi (kromě toho, že toto někdo opravdu koupí) vrtá hlavou, proč je v salátu přidaná sůl s jódem a poté ještě sůl E 500 (uhličitan sodný)? Nebude to přesolené?

V „salátu“ se dále objevuje výrobci velmi oblíbené barvivo E 120, což je košelina získaná extrakcí z vysušených těl samiček hmyzu Dactylopius Coccus, která žije na kaktusech v Peru a Kanárských ostrovech. Navíc má tato látka rakovinotvoré účinky. MŇAM!

Další spornou látkou je E 621 – L-glutaman sodný. Látka zvýrazňující chuť a vůni. Způsobuje neurotoxické vlastnosti. Toto éčko může ohrozit zdravý vývoj mozku dětí, u dospělých může způsobit podrážděnost, deprese, poruchy spánku a sníženou plodnost.

Doufám, že po přečtení tohoto důkladného elaborátu si alespoň pár lidí odpustí nákup této výtečně chutnající a zdravé pochutiny.

Sdílej nebo tweetuj tento blaf. Pomůžeš ostatním! 🙂
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *